Od Białowieży, Hajnówki i Teresmisek zaczyna się z reguły przygoda większości przyjezdnych z Puszczą Białowieską. Te miejscowości są nie tylko idealną miejscówką na czas wakacji w Krainie Żubra, ale także doskonałą bazą wypadową do zielonych atrakcji Puszczy.
W każdym z tych trzech miejsc mamy swojego faworyta, który był niekwestionowaną atrakcją dla naszych dzieci, ale i nam, dorosłym frajdy tam nie brakowało!
Kolejka wąskotorowa
Kolejka to fantastyczna alternatywa dla roweru, nóg czy samochodu na podglądanie i zwiedzanie Puszczy. Trasa kolejki biegnie w głąb lasu, stanowi oryginalną formę poznania przyrody. Szlak kolejki wąskotorowej zaczyna się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka – ustawiono tu stację z lat 30-tych oraz mini skansen z parowozem i wagonami. Będąc tutaj poczujemy klimat schyłku ubiegłego stulecia, przesiąkniętego zapachem smaru i żywicy. W dalszej części tryba szlaku wiedzie przez piękne, puszczańskie lasy, przecina dolinę rzeki Leśna i rezerwat Głęboki Kąt aż do śródleśnej osady Topiło. Czas jazdy nad Topiło wynosi godzinę w jedną stronę. Na miejscu jest godzinna przerwa, więc cała wycieczka zamyka się w trzech godzinach.
Trasa Hajnówka- Topiło
Kolejki leśne w Puszczy Białowieskiej to wcale nie współczesna odpowiedź na turystyczne zapotrzebowanie miłośników tego miejsca. Pierwsze tory położono w Puszczy w 1916 roku, kiedy to do wywozu drewna z lasu nie wystarczały już konie. Poza torami stałymi układano też dosyć gęstą sieć torów przenośnych, które w miarę potrzeb przekładano w miejsca intensywnego pozyskiwania drewna. Przed II Wojną Światową Kolejki miały już 360 kilometrów torów i 24 parowozów.
W 1991 r. w 75. rocznicę budowy kolejek udostępniono ją dla ruchu turystycznego na trasie Hajnówka- Topiło.
W kolejce nasze dzieci czuły się fantastycznie i podróż nią była niewątpliwą atrakcją. Nas, dorosłych, zaskoczyły jednak nieotwierane szyby w oknach wagonów. W środku było tak gorąco, że nie sposób było wysiedzieć, stąd tzw mostki przy wagonach dosłownie pękały w szwach. Ponoć te szyby to nowość w sezonie 2017, czyli tzw. dobra zmiana, bo wcześniejsze otwierane okna miały przeszkadzać turystom – tego dowiedzieliśmy się od ekipy filmowej, która kręciła film reklamowy kolejki. Jeśli nie wytną – nasze głosy zachwytu nad przemierzaniem Puszczy kolejką wraz z sugestią ponownego otwarcia w niej okien – zobaczycie w spocie Nadleśnictwa Hajnówka!
BIAŁOWIEŻA
Carska w Starej Białowieży
Ślepe tory kończące się w Puszczy. Tuż za rogiem granica z Białorusią, ledwie 1,5 km. Wspaniały, kolorowy budynek, wieża ciśnień, a nawet domek z rosyjską banią, spokój i przyroda dookoła. Świetna restauracja, eleganckie wnętrza i stylowe dodatki przypominające carską epokę. I carskie apartamenty na wynajem. To niecodzienne spotkanie historii ze współczesnością, kolejowa architektura z smakami kresów i zabawa w kolejarzy dla najmłodszych bez zakazów w środku kolejowego taboru – to nietypowa restauracja Carska mieszcząca się w dawnych budynkach kolejowych na stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Szczerze powiedziawszy można się tu czuć jak w muzeum kolejnictwa połączonym z parkiem rozrywki.
Budynki, które przez długie lata stały zapomniane i niszczały, w 2003 trafiły wreszcie w najlepsze ręce. Właściciele postanowili w budynku dworca otworzyć elegancką restaurację. Przystępując do odnawiania zadbali o każdy szczegół zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Niestety nie mamy zdjęć z restauracji, ponieważ gdy po harcach na pociągach wreszcie udało nam się usiąść do stołu to oddaliśmy się uczcie kulinarnej, której nie można było profanować niczym, nawet pamiątkowymi zdjęciami.
Więcej na temat nietypowej restauracji i jej apartamentów znajdziecie na stronie
Carska.
Park Pałacowy i Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży
Park Pałacowy był integralną częścią rezydencji myśliwskiej carów Rosji. O wyborze Puszczy Białowieskiej na miejsce jesiennych polowań panującej rodziny Romanowych zdecydował fakt występowania żubra w jej lasach. Dzięki temu Białowieża stała się jedną z ważniejszych myśliwskich rezydencji monarszych regularnie odwiedzanych przez carską rodzinę i jej gości.
Rezydencję wznoszono w Puszczy Białowieskiej przez 13 lat. Najważniejszym obiektem był pałac, ale do czasów dzisiejszych przetrwała zaledwie brama pałacowa.
Stare dęby w Parku Pałacowym mogą być dla młodszych dzieci doskonałym miejscem na dziecięce zabawy i podchody. Starsze dzieci wraz z rodzicami mogą też spędzić atrakcyjnie czas w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, które mieści się za drewnianą bramą – charakterystycznym miejscem Białowieży. Stąd też ruszają wraz z przewodnikiem wycieczki do Rezerwatu Ścisłego.
TEREMISKI
Agroturystyka „Leśniczówka”
Miejsce, w którym zatrzymaliśmy się podczas majówki było najlepszym wyborem ze wszystkich możliwych. Niepozornie reklamowana w internecie Leśniczówka na żywo okazała się być cudem i dla nas, i dla naszych dzieci. Chata położona na skraju lasu, granicząca ze słynnymi teremiskimi polami, na których widywane są żubry dała nam wytchnienie od zgiełku miast, z których przyjechaliśmy. Codzienne celebrowane śniadania na tarasie, wygłupy na trawie, poobiedni relaks w hamaku, wieczorne ogniska i grille, nocne nasłuchiwanie odgłosów puszczy – to wszystko działo się naprawdę. Sielski klimat tego miejsca stworzyli właściciele, którzy są dobrymi duchami tego miejsca: pomocni, ale niewidzialni i niesłychanie mili. Dzięki nim pierwszy raz próbowaliśmy lokalnych specjałów- część z nich była nam serwowana na tarasie przy domu, inne poznaliśmy pokierowani przez gospodarzy na okoliczny ryneczek pod dokładnie wskazane stoiska.Położenie Leśniczówki pozwala na sporadyczne ruszanie samochodu. Rowerami lub pieszo można dotrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, do ścieżki edukacyjnej „Żebra żubra” czy do Białowieży, gdzie znajduje się Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego. O wszystkich tych atrakcjach pisaliśmy w tym poście.
1 Comment