Rezerwat Meteoryt Morasko i Góra Moraska

23 listopada 2020

W każdym kraju, do którego docieramy, staramy się wyszukiwać unikatowych, charakterystycznych atrakcji. Takich turystycznych miejsc „naj”. I tak w Tajlandii, słynącej z pięknych plaż, my dotarliśmy na… NAJwyższą górę w tym państwie (Doi Inthanon 2565 m n.p.m.), będąc w Holandii pojechaliśmy zobaczyć NAJbardziej znany park tulipanów w tym kraju, będąc z kolei w Albanii zależało nam na dotarciu na NAJbardziej dziką plażę.

Nie musimy wyjeżdżać z Poznania, żeby poznawać kolejne NAJbardziej unikatowe obiekty przyrodnicze, a nawet po to, by do kolekcji NAJwyższych szczytów dołączyć kolejny!  Wynika to z tego, że NAJciekawszy obiekt przyrodniczy, jaki można podziwać w Poznaniu to Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko. W pobliżu rezerwatu znajduje się ponadto NAJwyższy szczyt Poznania – Góra Moraska.

Bliskie położenie Rezerwatu Meteoryt Morasko

i Góry Morasko powoduje, że

to świetny pomysł na wycieczkę w wolny dzień.

 

 

NAJWIĘKSZY METEORYT W EUROPIE

5 tysięcy lat temu nad obszarem należącym obecnie do północnych krańców Poznania spadł deszcz meteorytów. Teraz to miejsce jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Dla ochrony kraterów utworzono tu rezerwat przyrody Meteoryt Morasko. Po tym zdarzeniu zachowały się kratery. Jest ich tu aż siedem, mają różne wielkości i głębokości.

To, jak dotąd, największe tego typu znalezisko w tej części Europy. Wielki deszcz meteorytów żelaznych, jaki miał miejsce wtedy na Morasku, prawdopodobnie zmiótłby Poznań z powierzchni ziemi – dodaje prof. Wojciech Stankowski z WNGiG.

Jak można przeczytać na stronie Nauka w Polsce Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko jest jednym z nielicznych znanych miejsc na świecie, gdzie obok siebie występują meteoryty i kratery uderzeniowe spowodowane przez ich upadek. Na pierwszy okaz meteorytu, o wadze niespełna 80 kg, natrafiono na tych terenach przypadkiem w 1914 roku; niemiecki żołnierz i przyrodnik, sierżant dr Cobliner znalazł go podczas kopania rowów strzelniczych.

 

REZERWAT METEORYT MORASKO

Rezerwat został utworzony w 1976 roku na powierzchni 54,5 ha. Wtedy jeszcze nie znajdował się w granicach miasta. Do obszaru miasta Poznania został włączony w 1987 roku.

 

Czy wiesz, że …
Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i liczbę
Największy krater ma średnicę około 100 m i głębokość dochodzącą do 13 m.!
Na Morasku w 2012 roku dokonano odkrycia największego meteorytu w Polsce.
Największy znaleziony meteoryt miał wagę 261.2 kg i nosił nazwę Kruszynka.

 

Naukowcy są zdania, że dzięki badaniom prowadzonym nad meteorytami  możemy określić wiek Ziemi. „Wygląda na to, że to, co spadło 5 tysięcy lat temu na Morasku pochodzi z pasa asteroid znajdującego się między Marsem a Jowiszem – to jest taki „śmietnik” zawierający resztki materii, która pozostała po stworzeniu Układu Słonecznego. Fragmenty meteorytu, który spadł na Morasku należą do grupy meteorytów żelazno-niklowych. Badając je poznajemy też minerały, których na Ziemi nie ma” – wyjaśnia Kierownik Pracowni Muzeum Ziemi prof. UAM Edward Chwieduk.

 

ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W REZERWACIE METEORYT MORASKO

Pracownicy Obserwatorium Astronomicznego we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamanda” przygotowali ścieżkę dydaktyczną na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko. Ścieżka z tablicami edukacyjnymi prowadzi wzdłuż zespołu kraterów powstałych w wyniku spadku meteorytu.

 

Na ścieżce dydaktycznej możecie się zapoznać z informacjami na temat:
  • powstawania kraterów
  • wielkości i rozmieszczeniu kraterów meteorytowych na świecie
  • historii odkrywania fragmentów meteorytu Morasko
  • pochodzenia meteorytów
  • o planetoidach i mechanizmach sprowadzających planetoidy w pobliże Ziemi

GÓRA MORASKA – NAJWYŻSZY SZCZYT POZNANIA

Podczas wizyty w Rezerwacie Meteoryt Morasko można pokusić się o wejście na Górę Morasko.

Jest to najwyższy szczyt Poznania, zatem szkoda byłoby przegapić taką okazję!

Góra Moraska jest na wysokości 154 m n.p.m. Na miejscu nie ma niestety żadnej infrastruktury, nie ma nawet śladu ani znaku, że znajdujemy się w tym momencie w na szczycie. Jedyną wskazówką mówiącą, że jesteśmy na miejscu, jest informacja na mapie w telefonie komórkowym.

Niemniej jednak świadomość, że zdobyliśmy najwyższczy szczyt Poznania, robi na nas wrażenie. Robimy kilka zwycięskich gestów, parę zdjęć i już udziela nam się atmosfera triumfu. Lubimy się cieszyć z drobnych rzeczy, a na dodatek do kolekcji zdobytych szczytów – obok szczytu Beskid (nasz pierwszy szczyt z Zojką powyżej 2 000 m n.p.m.) w polskich Tatrach dochodzi nam nasza lokalna góra! Jest powód do radości!

 

SZLAK NA GÓRĘ MORASKĄ Z REZERWATU METEORYT MORASKO (I NIE TYLKO!)

Na Górę Moraską możemy wejść z kilku stron.

Pierwsza trasa – najbardziej stroma prowadzi szlakiem żółtym prosto z parkingu przy ulicy Meteorytowej. Podejśćie z tej srtrony jest ostre i raczej trudne do pokonania z wózkiem lub na rowerze.

 

Alternatywą do tego podejścia może być wejście na szlak żółty lecz od strony Suchego Lasu. My tak zrobiliśmy i podejście nie sprawiło ani nam, ani dzieciom najmniejszych problemów. Aby trafić na ten szlak najlepiej zwiedzanie rozpocząć od Rezerwatu Meteoryt Morasko. Po obejściu kraterów należy udać się w stronę Leśniczówki, przejść ulicę Meteorytową i wejść prosto na szlak. Po szlabanach poznacie, że jesteście na miejscu. Po kilkudziesięciu metrach szlak żółty skręca w lewo i prowadzi nas prosto na Górę Moraską. Idąc właśnie tą stroną na Górę Moraską można zejść wspomnianym przed chwilą stromym zejście,  by dotrzeć prosto do parkingu przy ulicy Meteorytowej.

Inną alternatywą jest podejście od strony Różanego Potoku. Jest to najbardziej oddalona od Rezerwatu Metoryt Morasko opcja dotarcia na Górę Moraską. Idealna, gdy macie ochotę na dłuższy spacer, bądź, gdy nie interesuje Was połączenie zdbycia szczytu ze spacerem po kraterach. Opcja Różanego Potoku ma za to inne walory, o których piszę poniżej.

 

PUNKT WIDOKOWY

Korzystając z okazji, że jest się na najwyższym wzniesieniu Poznania, można pokusić się o trochę dalszy spacer. Dzięki temu można znaleźć się w na punkcie widokowym na panoramę pólnocnego Poznania. Tu dojdziecie właśnie idąc od ulicy Morasko aż do Morenowej. Można przy ostatnich posiadłościach przy ulicy Morenowej zostawić samochód i nieutwardzoną drogą pójść w stronę widocznego z daleka masztu. To miejsce znajdziecie na na Google Maps jako darmowy Punkt Widokowy Morenowa „Funksztela„.

POMYSŁ NA WEEKEND W POZNANIU!

Po wizycie na punkcie widokowym można wejść w las i dojść do Góry Moraskiej, a dalej do Rezerwatu Meteoryty Morasko lub po prostu pospacerować po lesie. Nasze dzieci zawsze mają wielką fradję ze wspinania się na drzewa, gonitwę po leśnych dróżkach i wypatrywaniu stukajacych w drzewa dzięciołów.

Zdecydowanie poleacmy taki pomysł na wyprawę w okolicach Poznania!

 

Współtworzymy na Facebook grupę WYPRAWY W OKOLICE POZNANIA - dołącz do nas!

KLIKNIJ BY DOŁĄCZYĆ DO GRUPY „Wyprawy w okolice Poznania”

  • Śledź nas na Facebooku

  • Instagram

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.