Kraina Otwartych Okiennic – Podlasie

19 maja 2017
W odległości kilku kilometrów od Narwi leżą trzy wsie. Wszystkie trzy mają jedną, malowniczą nazwę: Kraina Otwartych Okiennic. Miejsce jest trochę jak z innego świata, jakbyśmy po drodze przekroczyli granicę. Może to już Białoruś, a może Rosja? Nie, gdy patrzymy na mapę, okazuje się, że to Soce, Puchły i Trześcianka.
 
Wspólnym mianownikiem Krainy Otwartych Okiennic są drewniane domy z tradycyjnym zdobnictwem. Ornamentyka, którą tutaj możemy obserwować przede wszystkim na okiennicach, ale też na fasadach domów nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym. W innych regionach Polski takie zdobienia nie są spotykane.

Najbardziej znana jest Trześcianka. Prowadzi przez nią asfaltowa trasa łącząca Białystok z Białowieżą. Drewniane domkami ustawionymi szczytami do drogi przyciągnęły naszą uwagę, ale fakt, że położone są tuż przy głównej trasie spowodował, że bez przystanku pojechaliśmy dalej.

 

 

 

SOCE

Inny świat zaczyna się niedaleko, w Socach i pobliskich Puchłach. Wsie bez asfaltu, na uboczu. Cicho tu i spokojnie. Soce są położone w odległości trzech kilometrów od drogi wojewódzkiej 685, wśród lasów, na obszernej polanie w dolinie rzeki Rudni. Zachowało się tutaj pierwotne rozplanowanie oraz tradycyjne siedliska w których skład wchodzi: dom mieszkalny z podwórzem, sad lub ogród oraz zabudowania gospodarcze.Tym, co zwróciło naszą uwagę, było rozplanowanie wsi na dwie równoległe części, oddalonymi od siebie o około 300 metrów. Rozdziela je naturalna granica- przepływająca środkiem rzeczka Rudnia.
Obie części  wsi mają swoje zwyczajowe nazwy. Fragment położony poniżej rzeki, na bardziej wilgotnym gruncie, „mokrym”, mieszkańcy nazywają „Mokrany”. Natomiast część zlokalizowana powyżej strumyka to „Suchlany”.W Socach spędziliśmy dwie godziny, niespiesznie spacerując, podziwiając architekturę wioski, wypatrując jej mieszkańców, choć to było akurat najtrudniejszym zadaniem. Dlatego można tu poczuć się trochę w jak w skansenie, tyle, że bez biletów wstępu. Towarzyszyły nam za to na różnych etapach wycieczki psy, owce i bociany. O takim Podlasiu marzyliśmy.

 

 

 

 

 

 

 

 

PUCHŁY

Przez Puchły przejechaliśmy dość szybko. Zresztą, oprócz przepięknej cerkwi i niecodziennej siedziby straży pożarnej nic nie przykuło naszej uwagi. Cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych doliny Narwi, która zasłynęła z objawień cudownej ikony Matki Boskiej Opiekuńczej i licznych uzdrowień.
 

 

 

WIOSKI STARYCH LUDZI

A jednak coś smutnego jest w tych wioskach. Wsie są niemal wyludnione. Podczas dwugodzinnego spaceru po Soce spotkaliśmy jedną starszą panią, pana na traktorze i kuriera w samochodzie dostawczym. Duch młodości jest zupełnie niewyczuwalny. Ale może na tym polega urok tego miejsca? … 

Kraina Otwartych Okiennic jest projektem realizowanym przez Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Projekt ten działa od 2001 roku. Został stworzony po to, aby zachować krajobraz kulturowy doliny rzeki Narew oraz miejscowości położonych w sąsiedztwie Puszczy Białowieskie.

My przyjechaliśmy tu będąc na wakacjach w Puszczy Białowieskiej. Zachęcamy do zobaczenia z jakimi innymi atrakcjami warto połączyć pobyt w Kranie Otwartych Okiennic:

ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY, HAJNÓWKI I TEREMISEK

GDZIE ZOBACZYĆ ŻUBRA I POCZUĆ SIĘ JAK W PUSZCZY?

 

 

 

 
 
 
 • Śledź nas na Facebooku

 • Instagram

 • 2 komentarze

  • Bardzo ciekawy blog, dziękuję za inspiracje 🙂
   Jedna tylko uwaga – nazwa wsi Soce się odmienia np. nie mówimy „w Soce”, ale „w Socach”. Pozdrawiam serdecznie!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.