Groby Twardowskich – nieznana atrakcja za Poznaniem

25 stycznia 2016
Jakiś czas temu wybraliśmy się do Kobylnik, wsi położonej niedaleko Obrzycka w Wielkopolsce. Jak podają źródła, nazwa miejscowości świadczy o służebnym pierwotnie charakterze osady w stosunku do kasztelańskiego grodu w Obrzycku. Może być to dowodem na to, że zamieszkiwali ją hodowcy koni dla książęcej załogi.
 

PAŁAC W KOBYLNIKACH

W XIV w. należała do Kobylnickich, w XVIII w. do Kąsinowskich i Obarzankowskich, a od XIX w. do 1939 r. pozostawała w rękach Twardowskich. Pozostałością po Twardowskich jest zespół pałacowo-parkowy z 2 poł. XIX w. Murowany, dwukondygnacyjny pałac wzniesiono w stylu neorenesansowym. Jego skomplikowana bryła zestawiona jest z szeregu asymetrycznych bloków i najeżona wysokimi kominami, wieżyczkami i sterczynami.Wokół pałacu  rozciąga się park krajobrazowy założony w XIX w. Do parku przylega zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX w. i początku XX w. – to ciekawy przykład architektury gospodarczej. W skład zespołu wchodzą m.in. stajnia, spichlerz, obora, stodoła i dom zarządcy.
 

http://www.powiat-szamotuly.pl/

http://www.powiat-szamotuly.pl/

GROBY TWARDOWSKICH

Niecałe dwa kilometry od pałacu, idąc drogą przez las, przy brzegu rzeki Samy, położony jest niewielki cmentarzyk na planie koła, na którym znajdują się groby rodziny Twardowskich. Krąg wykonany z czerwonych cegieł, ciężka brama i stare nagrobki robią niezwykłe wrażenie. Rzadko można tu spotkać kogokolwiek. Otaczający las dobrze skrywa tą niewątpliwą perełkę. Z całą pewnością warto wybrać się tu na spacer.

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Tags from the story
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *