Brama Poznania – co robić w Poznaniu z dzieckiem?

9 września 2020

Gdybym miała wybrać miejsce, od którego warto zacząć zwiedzać Poznań to na pewno byłby Ostrów Tumski. Według słynnych słów Jana Pawła II – to miejsce, w którym zaczęła się Polska. To tutaj Mieszko I wybudował swoje palatium i całą osadę. Mury wybudowane przez Mieszka I można podziwiać, po dziś dzień, w Rezerwacie Archeologicznym. To tutaj znajduje się najstarsza w Polsce katedra  z grobami pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. To tutaj także, na Ostrowie Tumskim, znajduje się od 2014 roku Brama Poznania – pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.  Jest to muzuem, które pozwala zrozumieć przeszłość bez względu na wiek – bowiem interaktywny sposób zwiedzania rozbudza wyobraźnię dzieci i dorosłych.

Śluza Katedralna

Po dotarciu na Ostrów Tumski w celu zwiedzania Bramy Poznania można mieć wątpliwości w którym miejscu zacząć zwiedzanie. Z jednej strony zaprasza nowoczesny biały budynek, z drugiej intrygują stare (lecz zadbane) zabudowania. Wszystkim, którzy mają wątpliwości dokąd się udać podpowiemy: możecie wejść z obu stron. Ten stary budynek to Śluza Katedralna- stąd można wejść na Wyspę Katedralną (czyli Ostrów Tumski). Jest ona częścią wzniesionej w XIX wieku Twierdzy Poznań. Jak czytałam w publikacjach na ten temat: śluzę tworzyły dwa budynki i most z zastawkami regulującymi przepływ rzeki. W przypadku oblężenia woda mogła być kierowana specjalnym przepustem na przedpole twierdzy, broniąc tym samym dostępu do niej.

Dziś po moście nie ma śladu, jest za to rękaw łączący Bramę Poznania ze Śluzą Katedralną. To znakomity pomysł architektoniczny, symbolicznie łączący nowoczesność z przeszłością, a dosłownie historyczne miejsca Poznania wraz z jego nowoczesnym muzeum.

Właśnie dlatego, by lepiej zrozumieć znaczenie wszystkich budowli na Ostrowie Tumskim (ze Śluzą Katedralną włącznie), warto zwiedzanie Ostrowa Tumkisego rozpocząć od Bramy Poznania.

Brama Poznania

Parkujemy samochód na parkingu oznaczonym hasłem: Brama Poznania. Wjeżdżając od ulicy Hlonda oznaczenia są wyraźne, powtarzające się. Miejsc jest sporo, parking bezpłatny. Stąd idąc pieszo po trzech minutach znajdujemy się na miejscu. To ważna informacja zwłaszcza, jeśli podróżujecie z dziećmi. Nawet nie zdążą zapytać: A daleko jeszcze?!

Pośród starych, historycznych zabudowań Ostrowa Tumskiego i sąsiadującej z nim poznańskiej Śródki (najstarszej dzielnicy Poznania), modernistyczny, uderzający bielą budynek od razu intryguje. To Brama Poznania- niezwykłe miejsce na mapie Poznania.

Budynek muzealny mieści w sobie ekspozycję podzieloną na 4 sale. Każdy zwiedzający otrzymuje w cenie biletu słuchawki i urządzenie, które prowadzi przez całość zwiedzania. Audioprzewodnik dostępny jest aż w 8 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, francuskiej, czeskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Możliwe są różne warianty zwiedzania: dla młodzieży i dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi.

W każdej sali odsłuchuje się najpierw ogólne, wstępne informacje na określony temat. Później, przy pomocy czytnika, zwiedzający aktywują ścieżki dźwiękowe przy kolejnych punktach ekspozycji. Wszystko więc w rękach odwiedzających – sami decydujemy o tym, czy dany temat zaciekawił nas na tyle, że potrzebujemy o nim bardziej szczegółowych informacji.

Brama Poznania udostępnia również taras widokowy, z którego świetnie widać nie tylko Ostrów Tumski, ale również piękną panoramę Poznania.

Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie Bramy Poznania.

BRAMA POZNANIA DLA DZIECI

Brama Poznania to miejsce bardzo przyjazne dzieciom. My odwiedziliśmy Bramę Poznania z naszymi córkami (Zoja 6,5 lat, Iga 4 lata) – dlatego zdecydowaliśmy się na wariant dla rodzin z dziećmi. Fajne jest to, że wszystko tu ma odpwiednią wielkość, wysokość i formę. Nawet wielkość słuchawek i wysokość czytników dopasowane jest dla najmłodszych. W toalecie jest przewijak, a w Informacji można za darmo wypożyczyć ergonomiczne nosidło na czas zwiedzania.

Samo zwiedzanie różni się z zasady od klasycznej trasy pokonywanej w tradycyjnym muzeum. Tutaj dzieci mogą dotykać, skakać, a nawet grać w specjalnie przygotowanej dla nich sali. Z pewnością też, dzięki narracji w audioprzewodniku, dzieci prowadzone są w bardzo intersujący sposób po całej ekspozycji.

Z naszymi dziećmi spędziliśmy na zwiedzaniu ekspozycji godzinę. Nikt się nie nudził, a nawet mieliśmy siłę na więcej…

AUDIOWYCIECZKA PO WYSPIE KATEDRALNEJ

No i gdy myśleliśmy, że zwiedzanie tego dnia dobiegło końca w Informacji otrzymaliśmy informację, że możemy skorzystać z jeszcze jednej atrakcji- zwiedzania z audioprzewodnikiem Ostrowa Tumskiego. I to nie byle jakiego zwiedzania! Przy wejściu dostaliśmy torbę, w której znajdował się kompas, lornetka oraz zeszyty ćwiczeń dla naszych dzieci. Odebraliśmy też audioprzewodnik z słuchawkami i tak rozpoczęła się niezwykła wycieczka po Wyspie Katedralnej.

Na stronie Bramy Poznania możemy przeczytać, że audiowycieczka dla rodzin po Ostrowie Tumskim to pierwsze w Polsce połączenie zwiedzania z audioprzewodnikiem i formuły familijnej gry terenowej. Zdaniem jej organizatorów przeznaczona jest dla rodzin z dziećmu w wieku od 5 do 10 lat, jednak śmiało rekomendujemy ją i trochę młodszym i starszym dzieciom. Muszę też przyznać, że dla nas, dorosłych, była to okazja do poznania historii niektórych z tych miejsc. Zwiedzanie wraz z czasem rozwiązywania zagadek zajęło nam trochę ponad godzinę i było to świetne uzupełnienie ekspozycji muzealnej. Zdecydowanie polecamy!

Audiowycieczka dla rodzin z dziećmi dostępna jest w języku polskim. Szczegóły dotyczące zwiedzania Wyspy Katedralnej znajdziecie w zakładce Bramy Poznania.

OSTRÓW TUMSKI

Najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych polskich kościołów – bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – to najważniejszy zabytek poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Budowla powstała w latach 80. X wieku i według przypuszczeń mogła być miejscem, w którym Mieszko I przyjął chrzest, zwany później chrztem Polski.

W Złotej Kaplicy bazyliki pochowani są pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów – Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry. W bazylice złożone również m.in. ciała Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela oraz członków wielkopolskiej linii Piastów. Wśród licznych (12) kaplic znajdziemy m.in. kaplicę królewską, kaplicę św. Trójcy.

Szczegółowe zwiedzanie całej katedry zajmuje ponad godzinę i można je wygodnie odbyć samodzielnie – dzięki audioprzewodnikowi dostępnemu w Bramie Poznania.

Podczas spaceru przez Ostrów Tumski warto zwrócić również uwagę na pałac arcybiskupi przy ul. Ostrów Tumski, budynki Psałterii, relikty Palatium i kościół Najświętszej Marii Panny.

Popularnymi wśród turystów obiektami są Muzeum Archidiecezjalne i rezerwat archeologiczny Genius loci. Oba miejsca można zwiedzać na wspólnym bilecie wraz z Bramą Poznania (o taki bilet trzeba poprosić w kasie Bramy Poznania).

Zachęcam Was do zajrzenia do jednego z najstarszych postów na naszym blogu. To właśnie w nim opisałam w 2015 roku naszą pierwszą rodzinną wycieczkę po Ostrowie Tumskim.  Możecie przeczytać go klikając ten post o Ostrowie Tumskim

POZNAŃSKA ŚRÓDKA

Podczas zwiedzania Ostrowa Tumskiego z audioprzewodnikiem zaglądamy na most Biskupa Jordana. To kolejne bardzo charakterystyczne miejsce na mapie Poznania. Biskup Jordan ma jednak jeszcze ważniejsze ważne miejsce na kartach polskiej historii. To on dokonał chrztu Mieszka I w 966 roku oraz uczestniczył w trakcie budowy pierwszej katedry na ziemiach polskich.

 

Czerwone przęsło mostu przerzucone nad rzeką Cybiną łączy Wyspę Katedralną z najstarszą częścią Poznania- Śródką. Ciekawa nazwa dzielnicy pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się tu targi. Na Śródce warto zobaczyć mural o wdzięcznej nazwie „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Mural nie jest przypadkowym zbiorem motywów. Najmniejszy, zielony budynek to dawna rzeźnia, w drzwiach której stoi właśnie rzeźnik. Siedzący na dachu hejnalista to wspomnienie po śródeckim ratuszu, z którego grano niegdyś hejnał. Dostojny jeździec na koniu to Władysław Odonic, który nadal Śródce prawa miejskie.

Śródka to też bardzo dobry adres żeby po zwiedzaniu Bramy Poznania i Ostrowa Tumskiego odpocząć i coś zjeść w którejś z wielu zlokalizowanych tu restauracji i knajpek, przysiąść na piwo lub lody rzemieślnicze.

Poznaniaków dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia Bramy Poznania, Śródki czy Ostrowa Tumskiego na rowerach. Nowa, szeroka tarsa rowerowa prowadzi wzdłuż Warty, tak zwaną Wartostradą. Widoki są przepiękne, jest kilka miejsc piknikowych oraz ławeczek, a także malowniczych murali, przy których warto przystanąć. Sami bardzo często korzystamy z tej trasy, więc możemy potwierdzić, że jest warta poznania 🙂

Jeśli spodobała Wam się audiowycieczka po Ostrowie Tumskim polecamy kolejne gry miejskie dla małych i dużych – jedna z nich polega na poznawaniu tajemnic Starego Rynku, 

druga prowadzić Was będzie Poznańskim Szlakiem Legend. Polecamy!

 

 

  • Śledź nas na Facebooku

  • Instagram

  • 10 komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.