Bajkowy szlak w Łodzi- pomysł na weekend z dzieckiem

7 lutego 2020

Łódź bajkowa to jedna z tych atrakcji, dla których specjalnie odwiedza się to miasto. Łódź bajkowa to bajkowy szlak, który powstał, by przypominać o bogatym dorobku łódzkiej animacji. Polega on na tym, że w różnych punktach Łodzi stanęły rzeźb postaci nawiązujących do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.  To bardzo ciekawy powrót do dzieciństwa oraz wspaniała zabawa dla całych rodzin. Dzięki tej idei postaci rozsiane po mieście wywołują uśmiechy nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którym oglądane rzeźby kojarzą się z dzieciństwem.

ŁÓDŹ FILMOWA

Mnie zdumiało samo odkrycie tego szlaku, jednak jego lokalizacja, już nie. Bo gdzież indziej miałaby znajdować się historia dziecęcego kina dostępna na wyciągnięcie ręki dla każdego pokolenia? Przecież Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. Na dodatek warto dodać, że w Łodzi powstało ponad 1400 filmów animowanych emitowanych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie! To właśnie tutaj mieści się popularna szkoła filmowa Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. To w Łodzi właśnie, na jednej z najdłuższych ulic w Polsce, ulicy Piotrkowskiej, znajduje się Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame, a jej pomysłodawcą był w 1996 roku Jan Machulski. To znaczy, że także w Łodzi można sfotografować się przy mosiężnych gwiazdach z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem. Oprócz Alei Sław na ulicy Piotrkowskiej można spotkać  plenerowe rzeźby, upamiętniające sławne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian.

BAJKOWY SZLAK – CIEKAWA ATRAKCJA DLA DZIECI W ŁODZI

Wracając jednak do szlaku… Bajkowy szlak to propozycja dla aktywnych turystów, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Spacer można rozpocząć w dowolnym miejscu.

My, będąc w Łodzi, zaczęliśmy zwiedzanie od Palmiarni, przy której znajduje się Pomnik Wróbla Ćwirka. Przywitał nas ubrany, jak na styczeń przystało, w wełniany szalik i czapkę. Choć wcale nie było tak łatwo go zobaczyć- zwłaszcza jeśli jako wskazówkę ma się tylko informację, że „jest w parku”. Dla mnie, mamy, był to znak, że dzieci czeka nie tylko zachwyt nad samymi bajkowymi postaciami, ale też atrakcyjna zabawa w szukanie tych postaci.

Będąc przy Palmiarni warto wejść do środka. To miłe urozmaicenie spaceru szlakiem bajkowym, tym ciekawsze, że można tutaj bawić się w kolejnego odkrywcę- tym razem egzotycznych roślin. Przy wejściu do hali Palmiarni można otrzymać mapkę z miejcami na pieczątki. Zadaniem jest by odszukać, korzystając z mapy, miejsca z dewnianymi skrzyneczkami. Tam schowane są pieczątki z odpowienim wzorem, który trzeba dopasować do odwiedzonego miejsca.

Zwiedzanie palmiarni wraz z zabawą zajęło nam niecałą godzinę.

Z parku otaczającego Palmiarnię przeszliśmy w stronę Placu Zwycięstwa, przy którym mieści się Fabryka Karola Scheiblera – słynnego łódzkiego fabrykanta. Tuż za charakterystycznym gmachem znajduje się Muzeum Kinematografii, a przy nim kolejny pomnik na szlaku bajkowym: Pomnik Filemona i Bonifacego.

Ciekawostką jest, że Muzeum Kinematografii jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce. Przy muzeum działa także kino „Kinematograf” mający w swoim repertuarze niszowe produkcje filmowe. W Muzeum odbywają się tu także wystawy i warsztaty. Pełną ofertę znajdziecie klikając na stronę Muzeum.

SZLAK BAJKOWY – ODKRYWAMY KOLEJNE POSTACI!

Idąc dalej, w stronę ulicy Piotrkowskiej, mijamy po prawej stronie Galerię Łódzką. Bynajmniej, nie ma w niej nic, co wyjątkowego- to klasyczne centrum zakupowe. Ze sztuką tę Galerię łączy jednak kolejny pomnik: Ferdynanda Wspaniałego. Warto wspomnieć przy tej okazji, że to pierwszy pomnik na szlaku bajkowym sfinansowany przez prywatnego inwestora: Galerię Łódzką.

Aby zobaczyć kolejną postać należy przy Galerii Łódzkiej skręcić w lewo –  w stronę parku im. Henryka Sienkiewicza. To tutaj w 2012  uroczyście odsłonięto pomnik Plastusia, piątą rzeźbę stworzoną w ramach szlaku turystycznego Łódź Bajkowa. Ponieważ my nie miałyśmy mapki z postaciami, a jedynie pojęcie gdzie większość z nich się znajduje to mimo, że byłyśmy tuż obok, nie dojrzałyśmy ani Ferdynanda, ani Plastusia…

Aby Was nie spotkało podobne przeoczenie, na końcu tekstu dodałam mapkę wszystkich atrakcji, które można przejść w logicznym porządku 🙂

PIOTRKOWSKA – JEDNA Z NAJDŁUŻSZYCH ULIC W EUROPIE!

Odbijając w stronę jednej z najdłuższych ulic w Europie, w ulicę Piotrkowską, możemy zahaczyć o alternatywne miejsce zwane Off Piotrkowska. To charakterystyczna miejscówka znana z pracowni  projektantów mody, designu, klubów muzyczynych i miejsc wystaw sztuk współczesnych. Atrakcyjności dodaje temu miejscu fakt, że usytuowane jest na terenach dawnej przędzalni i tkalni wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa. Zdecydowanie offowe miejsce! Na dodatek można w jednej z restauracji zjeść naprawdę smaczny ramen. Więcej o tym co dzieje się w tym Off Piotrkowska możecie przeczytać na ich stronie.

Ponieważ ulica Piotrkowska jest zamnkięta dla ruchu ulicznego dzieci mogą swobodnie biegać pomiędzy wspomnianymi rzeźbami słynnych Łodzian. Mogą też, mimo, że to ulica, dalej bawić się w poszukiwanie kolejnej postaci. Tym razem będzie to Miś Uszatek. To chyba najbardziej popularna postać polskiej dziecięcej kinematografii – przynajmniej w moich wspomnieniach jest nadal bardzo wyraźny jego obraz. Pomnik Misia Uszatka znajduje się przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej. Słynny Miś z planem miasta w ręku i plecakiem zachęca do spaceru ulicami Łodzi.

Idąc dalej w stronę dworca Łódź Fabryczna, spotykać możemy kolejną postać: Misia Coralgola. Colargol, zgodnie z fabułą serialu, przedstawiony jest tu jako podróżnik – wspierając się na globusie. Ponoć jest tu, na ulicy Traugutta, tymczasowo bo po zakończeniu remontu pobliskiego dworca ma być tam przeniesiony.

Tego dnia kolejnym naszym celem było Centrum Techniki i Nauki EC1 (o którym więcej napiszę wkrótce i tu podlinkuję). Idąc w stronę EC1, przy Łódzkim Domu Kultury, spotkaliśmy się z bohaterami filmu Zaczarowany Ołówek. Spotkanie było o tyle zaskakujące, że idą w stronę EC1 wejście do Domu Kultury ma się za plecami, przez co łatwo przegapić sympatyczne postaci. A warto w tych okolicach rozglądać się na prawo i lewo, bo ściany w Łodzi zachwycają naprawdę pięknymi muralami.

SZLAK BAJKOWY – POSTACI ODDALONE OD CENTRUM MIASTA

Następnego dnia, chcąc zobaczyć Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, pojechaliśmy samochodem na ulicę Milionową. Tutaj przywitał nas kolejny pomnik, Trzy Misie. Trzy misie machają ze szczytu małej skały, na której stoją, i zapraszają do spaceru po skansenie. Niestety skansen jest obecnie w remoncie, więc mogliśmy tylko zachwycać się jego zabytkami patrząc przez szczebelki płotu. Otwarcie planowane jest na październik 2020, jak poinformował nas pan strażnik, wtedy na pewno tu wrócimy.

Kolejne dwa pomniki Maurycego i Hawranka oraz Pingwina Pik Poka, są w pobliżu łódzkiego ZOO- do nich tym razem nie dotarliśmy. Mamy jednak plan powrotu do Łodzi, więc wszystko przed nami.

SZLAK BAJKOWY DLA MAŁYCH NÓŻEK

Dla ułatwienia zapisałam trasę, którą bez problemu można przejść pieszo w około godzinę. Wszystkie z tych pomników znajdują się w ścisłym centrum Łodzi. Plusem tej trasy jest też to, że można ją połączyć z odwiedzeniem Palmiarni, z zabawą na placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza oraz zjedzeniem lub wypiciem czegoś w licznych knajpkach i kawiarenkach.

Trasa ta obejmuje większość pomników, poza trzema, które znajdują się w dalszej odległości, tzn. Maurycego i Hawranka oraz Pingwina Pik Poka (które jak pisałam znajdują się przy łodzkim ZOO). Nie ma na mapie także pomnika Trzech Misiów, które są przy Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Do tychże atrakcji warto się wybrać tramwajem lub samochodem- zwłaszcza, gdy są z nami mniejsze dzieci, dla których kilku kilometrowy spacer może być zbyt męczący.

LISTA POMNIKÓW I ADRESÓW NA SZLAKU BAJKOWYM

Poniżej wypisałam dla Was dokładne adresy wszystkich łódzkich pomników (stan na styczeń 2020)

  • Misia Uszatka (ul. Piotrkowska 87),
  • Plastusia (park im. Henryka Sienkiewicza),
  • Kota Filemona i Bonifacego (pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii),
  • Wróbla Ćwirka (al. Piłsudskiego 61, w Parku Źródliska, przed wejściem do Palmiarni Łódzkiej),
  • Ferdynanda Wspaniałego (al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przed wejściem do Galerii Łódzkiej),
  • Misia Coralgola (skrzyżowanie ulic Sienkiewicza i Traugutta),
  • Bohaterów filmu Zaczarowany Ołówek (ul. Traugutta 18, przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury),
  • Pingwina Pik Poka (al. Unii Lubelskiej 4, przed Aquaparkiem Fala)
  • Maurycego i Hawranka (ul. Konstantynowska 8/10, przed wejściem do ZOO),
  • Trzech Misiów (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, od strony ul. Milionowej).

A jeśli interesuje Was historia powstania każdego z pomników, to zachęcam do odwiedzenia strony Wikipedii poświęconej w całości teamtyce Łodzi Bajkowej.

ZBIERANIE PIECZĄTEK – ATRAKCYJNA GRA NA DZIECI

Gdy wróciliśmy do domu i zaczęłam czytać o szlaku bajkowym w Łodzi, znalazłam informację, że z pomnikami wiąże się zabawa dla dzieci! Polega ona na tym, że w pobliżu każdego pomnika można można otrzymać pieczątkę z bajkową postacią! Po zebraniu kompletu stempli należy się zgłosić po odznakę do Łódzkiego Oddziały PTTK. To fantastyczny pomysł, żeby zachęcić dzieci do dłuższego spaceru. Dodatkowo to bardzo fajny pomysł na promocje miasta, brawo!

Ulotkę do pobrania w pliku pdf oraz szczegóły dotyczące zabawy znajdziecie na stronie PTTK. Można ją też dostać w Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej.

 

źródło: http://www.msw-pttk.org.pl/odznaki/reg_odznak/reg_okbl.html

No to jak, kogo skusiłam bajeczną Łodzią?!

Tags from the story
, , , ,
  • Śledź nas na Facebooku

  • Instagram

  • 9 komentarzy

    • Dziękuję za pomysł na wyjazd z dzieckiem, naprawdę fajny! Wiedziałam, że w Łodzi jest rzeźba Misia Uszatka, ale nie miałam pojęcie, że jest to cały bajkowy szlak dla dzieci. Jestem pewna, że bardzo się synkowi spodobają! Pozdrawiam serdecznie!

    • Rewelacja! Fantastyczny pomysł na spacer z dzieckiem, ale szczerze mówiąc to sama chętnie bym się wybrała. I na pewno jak będę w Łodzi to pójdę. Chociażby żeby zrobić zdjęcie z podróżnikiem Coralgolem! Ostatnio Łódź bardzo u mnie zyskuje. Dużo się tam zmienia, miasto staje się ładniejsze niż w dawnych latach. A pomysł ze spacerem wśród postaci z bajek jest fantastyczny!

    • Uwielbiam Łódź i uwielbiam ten szlak. Przy każdej kolejnej wizycie staramy się znaleźć przynajmniej jeden nowy pomnik:)

    • Pingback: The Beduins
    • Szukałem ile czasu zajmie przejście szlaku bajkowego… Ze spokojem zdążę z małym przejść i może uda się zdobyć odznakę!
      Dzięki za artykuł, pzdr!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.