Odkrywamy Stary Rynek w Poznaniu

Jako Poznanianka muszę przyznać, że jestem raczej rzadkim bywalcem centrum miasta. Z reguły na Stary Rynek, na pobliski Plac Wolności czy popularną ulicę Święty Marcin ściąga mnie jakaś konkretna okazja. Podcas urlopu macierzyńskiego Rynek był urozmaiceniem tras spacerowych (daaaawno temu napisałam o tym nawet parę słów ). W ostatnich tygodniach były to obchody Święta Ulicy Święty Marcin, Jarmark Bożonarodzeniowy czy występ jasełkowy naszych dzieci z  okazji charytatywnej zbiórki przedświątecznej.

Bywa też, że wpadamy na Stary Rynek ze znajomymi, którzy odwiedzają nas w Poznaniu. Wtedy stawiamy na spontaniczny spacer dookoła ratusza lub przeglądamy wcześniej internet wpisując hasło: co robić w Poznaniu w ten weekend? To tylko potwierdza fakt, że sama o poznańskich ciekawostkach mogłabym się jeszcze nauczyć. Zwłaszcza, że w domu wraz z wiekiem dzieci pojawia się coraz więcej pytań o otaczające nas miejsca i przedmioty. 

CO ROBIĆ W POZNANIU?

Tegoroczna przerwa świąteczno-noworoczna zastała nas w mieście. I my ten czas z dziećmi postanowiliśmy wykorzystać naprawdę dobrze! Po poszukiwaniach szałasów w okolicznym rezerwacie, po nauce jazdy na łyżwach na miejskim lodowisku przyszedł czas na poznanie lepiej serca naszego miasta, czyli Starego Rynku. Nie był to zwyczajny spacer, a wciągająca gra spacerowa. 

Za przewodnika służyła nam niedawno zakupiona książeczka “Zagadki Starego Rynku w Poznaniu” autorstwa Joanny Jodełka. To wydana w kolorze gra spacerowa dla dzieci i dorosłych skupiająca się na ciekawostkach Starego Rynku. Jej zawartość to 26 zagadek na spostrzegawczość w różnych kategoriach: dla całej drużyny, dla dzieci i dla dorosłych. Za każdą poprawną odpowiedź/ poprawnie wykonane zadanie należą się punkty, które można zapisywać z tyłu książeczki.

ZAGADKI I CIEKAWOSTKI 

Spacer ma charakter gry miejskiej, a rywalizacja to tylko wisienka na torcie całego przedsięwzięcia! Uczestnicząc w niej poznawaliśmy ciekawostki miasta i odpowiadaliśmy na pytania o historii miasta. 

W grze dzieci bawi poszukiwanie na murach kamienic barwnie opisanych elementów, a dorosłych zdumiewa jak wiele jeszcze jest na Starym Rynku do odkrycia. Sami podczas dzisiejszego spaceru dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o Poznaniu i okolicach ratusza.

Najbardziej zdumiała nas informacja o poziomie wody podczas powodzi w 1736 roku – to tragiczne zdarzenie upamiętnia tabliczka na jednej z kamienic Starego Rynku. Oczywiście, że przechodziliśmy obok tej tabliczki dziesiątki razy, jednak nigdy nie zwróciliśmy na nią uwagi! Podobnie ze zdobieniami kamienic: malowanymi masztowcami, ptakami, latawcami, a nawet nożycami. Za każdym symbolem kryje się historia rozbudzająca ciekawość i zachwyt.

GRA SPACEROWA – CO I JAK?

Jak piszą jej autorzy: “aby w nią zagrać należy spełnić niezbędne warunki. 

  1. Pojawić się na Starym Rynku w Poznaniu.
  2. Uważnie rozejrzeć się dookoła.
  3. Podjąć 26 wyzwań opisanych na stronach książki i starać się zdobyć jak najwięcej punktów”

Książeczkę możecie kupić w stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej lub przez internet. Koszt książki wynosi (w zależności od miejsca kupna) od 18-30 złotych. 

Spędziliśmy dziś na Starym Rynku niecałe dwie godziny poszukując symboli opisanych w książce – pomimo mało sprzyjającej pogodowej aury. To tylko dowodzi, że pomysł z grą jest naprawdę wciągający i atrakcyjny dla całej rodziny. 

Już nie możemy się doczekać, by uatrakcyjnić w ten sposób zwiedzanie Poznania zaprzyjaźnionym, odwiedzającym nas rodzinom!

Tags from the story
,

2 komentarze

  • Super pomysł. Nie jestem poznanianką !( tu niestety muszę zwrócić uwagę na błąd autorki ), ale mieszkałam 7 lat w Poznaniu i od czasu do czasu odwiedzam znajomych. Na Starym Rynku jestem jednak rzadko. Sama mam dzieci, więc może następnym razem się tam wybierzemy..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *